Támogatás | Állami támogatás | Pályázat

energetikai támogatási program

440 milliárd forintos energetikai támogatási program indul vállalatok számára – Ne maradjon le a lehetőségről!

440 milliárd forintos energetikai támogatási program indul vállalatok számára – Ne maradjon le a lehetőségről!

Hatalmas lehetőség nyílik a vállalatok számára energetikai fejlesztéseik támogatására! Lantos Csaba energetikai miniszter hétfőn bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Program indulását, amelynek keretében 10 pályázati kiírásban összesen 440 milliárd forint támogatás válik elérhetővé.

Milyen fejlesztésekre igényelhető a támogatás?

Az energetikai támogatási program célja a vállalatok energiahatékonyságának növelése és energiafüggetlenségének erősítése. Az alábbi területeken biztosít forrásokat:

Vállalati energiahatékonyság javítása – korszerűbb, takarékosabb energiafelhasználás

Példa: Egy autóipari beszállító vállalat energiafelhasználásának optimalizálása érdekében energiahatékony LED világítást telepít a gyártócsarnokokban, korszerűsíti a sűrített levegő rendszereit, valamint hővisszanyerő rendszert épít ki a hulladékhő hasznosítására. Ezekkel az intézkedésekkel 20%-os energiamegtakarítást ér el, csökkentve működési költségeit és szén-dioxid-kibocsátását.

Energiatermelő és energiatároló létesítmények támogatása – stabilabb, önállóbb energiaellátás

Példa: Egy logisztikai központ saját napelemparkot telepít, hogy növelje energiafüggetlenségét. A rendszerhez egy nagykapacitású lítium-ion akkumulátoros tárolót is csatlakoztatnak, amely lehetővé teszi a megtermelt energia csúcsidőszakban történő felhasználását. Ezáltal a vállalat jelentősen csökkenti hálózati energiafüggőségét és villamosenergia-költségeit.

Biogáz és biometán előállítás – fenntartható energiatermelés

Példa: Egy mezőgazdasági vállalkozás biogázüzemet létesít, ahol az állattartás során keletkező trágyát és egyéb szerves hulladékokat biogázzá alakítja. Az így előállított biogázt villamosenergia-termelésre és fűtésre használja, míg a melléktermékként keletkező fermentált szerves anyagot természetes trágyaként visszaforgatja a földekre. Ezzel csökkenti a fosszilis energiafelhasználást és a környezeti terhelést.

Energetikai kutatás-fejlesztés – innováció az energiaiparban

Példa: Egy egyetem és egy energetikai vállalat közös kutatás-fejlesztési projektet indít, hogy új generációs, nagy hatékonyságú hőszivattyúkat fejlesszenek ki. A cél egy olyan rendszer létrehozása, amely alacsony hőmérsékletű hőforrásokból is képes hatékonyan energiát nyerni, jelentősen csökkentve az ipari és lakossági fűtési költségeket. A projekt eredményeként egy új prototípus készül, amely a jövőben piaci bevezetést is lehetővé tesz.

Földhő hasznosítás támogatása – környezetbarát megoldások

Példa: Egy új irodakomplexum fűtési és hűtési rendszere földhőszivattyús technológiára épül, amely a talajhőből nyert energiát használja fel. Az épület energiaigényének jelentős részét geotermikus energia fedezi, így minimalizálja a fosszilis energiahordozók felhasználását, csökkenti az üzemeltetési költségeket és hozzájárul a fenntarthatósághoz.

Távhőrendszerek korszerűsítése – hatékonyabb és fenntarthatóbb energiaellátás

Példa: Egy nagyvárosi távhőrendszer modernizálásának részeként a régi, szigeteletlen csővezetékeket új, előszigetelt csövekre cserélik, csökkentve ezzel a hőveszteséget. Emellett a rendszer hőforrását részben biomassza-alapú kazánokra állítják át, így a távhőellátás hatékonyabbá és környezetbarátabbá válik, csökkentve a fosszilis energiafelhasználást és az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Kiknek érdemes pályázni?

Az energetikai támogatási program különösen előnyös azoknak a vállalatoknak, amelyek tisztán energetikai fejlesztésekben gondolkodnak, és nem tervezik a gyártási kapacitásuk bővítését. A kormányzat kiemelten ösztönzi az energiatároló rendszerek telepítését, de az energiatermelő berendezések létrehozására és fejlesztésére is jelentős forrásokat különít el.

Ne maradjon le! Kövesse a friss híreket!

Az energetikai támogatási program részletei folyamatosan bővülnek, ezért érdemes naprakésznek maradni. Kollégáink készséggel segítenek a pályázati lehetőségek feltérképezésében és az optimális megoldások kiválasztásában.

📩 Lépjen kapcsolatba velünk!
📞 Kapcsolat – IBSH

🔗 Kapcsolódó cikkek a #GreenGrantsGuide blogsorozatunkban:
➡️ Zöldenergia és támogatások I.
➡️ Zöldenergia és támogatások II.

energetikai támogatási program

IBSH