A Pénzügyminisztérium október 18-án közzétette a globális minimumadó (GloBE) bevezetéséről szóló törvénytervezetet, amely tartalmazza a 2024. január 1-től bevezetendő globális minimumadó magyarországi részletszabályait.
Az Európai Unió 2022 decemberében fogadta el az OECD nemzetközi adózási reformjának második pillérét irányelvként (EU 2022/2523), amely a multinacionális és nagy belföldi vállalatcsoportokra alkalmazandó minimumadóról (globális minimumadó, GloBE) szóló szabályokat tartalmazza. A szabályozás célja, hogy egy úgynevezett kiegészítő adót vessen ki olyan esetekben, amikor egy adott joghatóságban valamely vállalat vagy vállalatcsoport effektív adóterhe 15% alatt van.
A rendelkezés azon multinacionális és nagy belföldi vállalatcsoportokra vonatkozik, amelyek árbevétele a konszolidált pénzügyi jelentésük alapján az elmúlt négy évben legalább két alkalommal meghaladta a 750 millió eurós bevételhatárt.
A kiegészítő adó mértéke a minimum effektív adóteher (15%) és a számított tényleges adókulcs különbségével egyenlő. A tényleges adókulcs kiszámításához azonban meg kell határozni, hogy mely adók minősülnek Lefedett adóknak, azaz melyek azok a közvetlen adók, amelyek a Magyarországon belül működő vállalatok jövedelmére vagy nyereségére vetettek ki. A megjelent jogszabály tervezet alapján Magyarországon különösen, de nem kizárólag Lefedett adónak kell tekinteni a társasági adót, a helyi iparűzési adót, az energiaellátók jövedelemadóját és az innovációs járulékot is.
A társasági adó rendszerében működő (pl. fejlesztési adókedvezmény) és bevezetni tervezett (K+F adókedvezmény) állami támogatások miatt fontos megjegyezni, hogy a jogszabály tervezet (egyébként az Irányelvvel összhangban) megkülönböztet elismert és nem elismert visszatérítendő adókedvezményeket. A nem elismert adókedvezmények (mint jelenlegi formájában a fejlesztési adókedvezmény) a számított tényleges adókulcsra negatív hatással vannak, ezért a fizetendő kiegészítő adó mértékét növelhetik. A törvény által bevezetni kívánt új K+F adókedvezménnyel viszont egy olyan adókedvezmény kerülhet a társasági adó rendszerébe, amely elismert visszafizetendő adókedvezménynek minősül és nem növeli a fizetendő kiegészítő adó mértékét.
Amennyiben további részletek érdeklik, vagy kérdése van, keresse az ibsh munkatársait vagy írjon az info@ibsh.hu e-mail címre.