Blog

GreenGrantsGuide

GreenGrantsGuide – Minden, ami zöldenergia és támogatás! – I.

Zöldenergia – 1 epizód

Miért van szüksége a gazdaságnak a zöldenergiára és az ahhoz kapcsolódó állami támogatásra? Erre ad választ az ibsh  GreenGrantsGuide blogsorozata!

Ma már a kérdés banálisnak hangzik, hiszen mind részesei voltunk az elmúlt években az energia válságnak, amely egész Európát arcul csapta.

De vajon, ha visszapörgetnénk az időt, akkor is ugyanígy gondolkodnánk? Volt-e, aki előre látta a veszélyeket, vagy tudta, hogy mikor, mire kell felkészülnünk? Azt hiszem ezek a kérdések már elgondolkodtatóbbak.

De vissza a történet elejére!

Magyarország eredeti célkitűzése az volt, hogy 2030-ra érjük el a 6.000 megawatt beépített naperőművi kapacitást. Mivel ez már most teljesült, a cél nem kevesebb, mint ennek a duplája, ami a Nemzeti Energia-és Klímatervben meg is jelenik: 2030-ra 12 ezer MW naperőművi teljesítményt kell elérni országosan.

Emellett „Zöld”lámpát kapott a szélerőművek kivitelezése is, aminek kapcsán 10 éven belül  1.000 MW teljesítménnyel számol a kormányzat, és további célkitűzés, hogy a geotermikus energia – szintén 10 éven belül – 1-1,2 Mrd köbméter földgáz felhasználását váltsa ki.

Ezzel párhuzamosan a vállalatok is jelentős nyomás alatt állnak, hiszen a tudatos költségcsökkentés fokozatából sebességet kell váltani, 2030-ra ugyanis sokuknak el kell érnie a teljes Zöld átallást. Ez nem csupán azt jelenti, hogy a saját termelésüket fenntartható energiaforrásokból kell biztosítaniuk, hanem a beszállítóikat is ennek megfelelően kell kiválasztaniuk. Így nemcsak a nagyvállalatokat érinti a változás, hanem a hazai KKV szektor is  részese a zöld átállásnak.

A fentiek csak a kormány és a gazdaság szereplőinek összefogásával teljesíthetőek, ezért olyan ösztönzők kellenek, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy

  • az termelőüzemek energiahatékonyan működjenek – energiahatékonysági támogatás;
  • a helyben megtermelt zöldenergia, helyben hasznosuljon – megújuló energia támogatása;
  • a megtermelt energia tárolható legyen –energia tároló rendszerek támogatása;
  • a megtermelt energia megosztható legyen a környékbeli felhasználok számára – energiaközösségek életre hívása és támogatása;
  • a PPA konstrukciók is érdemi alternatívát jelentsenek a gazdaság szereplőinek.

Közös a cél, közös a felelősség, de közösen meg is oldható!

Ezt a célt szolgálják azok az állami támogatási lehetőségek is, amelyeket az ibsh GreenGrantsGuide blogsorozatamutat be.

GreenGrantsGuide

A GreenGrantsGuide következő epizódjában az energiahatékonysági támogatási lehetőségeket mutatjuk be.

Amennyiben szeretne további hírekről értesülni, kérjük iratkozzon fel a hírlevelünkre.

GreenGrantsGuide epizódjai

További blogok és blogsorozatok.

IBSH